Kończy się pula bezpłatnych programów publikowania w modelu otwartym

A- A A+
    Podziel się

Pula bezpłatnych programów publikowania w modelu otwartym Open Access powoli się wyczerpuje. Właśnie zamknięty został program A publikowania otwartego Elsevier, ponieważ osiągnięta została liczba dostępnych artykułów. Do końca roku 2021 r. istnieje jeszcze możliwość publikowania m.in. w czasopismach wydawnictw Springer, American Chemical Society i Oxford Univercity Press.

Programy pozwalają na publikację artykułów bezpłatnie lub ze zniżką w wybranych, prestiżowych czasopismach na zasadach Open Access. Artykuły poddane są takiemu samemu procesowi korekty i akceptacji, jak w tradycyjnym modelu publikacji, a autorzy zachowują prawa autorskie.

Springer Compact

Zgodnie z aktualizacją z 24.11.2021 zostało wykorzystane 1796 z puli 2176 artykułów na 2021 r. Program jest oferowany dla artykułów przyjętych do publikacji w 2021 r. Umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC BY w czasopismach hybrydowych Springer. Program przeznaczony jest dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w polskich instytucjach akademickich zgłoszonych do licencji krajowej Springer.

Więcej o programie Springer Compact

American Chemical Society 2020-2022

Do 24.11.2021 zostało wykorzystane 296 z puli 324 artykułów na 2021 r. Obejmuje wszystkie czasopisma z kolekcji ACS Web Editions, w tym czasopismo otwarte Central Science i Omega oraz 59 czasopism hybrydowych.  Program działa od 1 stycznia 2021 r. z nową roczną pulą artykułów.

Więcej o programie American Chemical Society

Oxford Univercity Press

Do 15.11.2021 r. zostało wykorzystane 51 ze 100 artykułów. Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej OUP dla polskich autorów korespondencyjnych afiliowanych w polskich instytucjach objętych licencją. Obejmuje 348 czasopism hybrydowych OUP. Program został wznowiony w lipcu 2021 r. po podpisaniu umowy na ten rok. Artykuły opublikowane w 1. połowie roku w modelu tradycyjnym mogą zostać zamienione na model otwarty (retroaktywacja).

Więcej o programie Oxford Univercity Press

Publikowanie na licencji CC BY jest zgodne z wewnętrznymi zasadami zapisanymi w Instytucjonalnej Polityce Otwartości Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które obowiązują od lutego 2018 r. wszystkich pracowników Uczelni. Więcej: Otwarty UMED

O ewentualnym dalszym finansowaniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki licencji na 2022 r. oraz warunkach, na jakich licencje będą funkcjonowały, poinformujemy.