„Nauka powinna być otwarta” – debata oksfordzka z okazji Tygodnia Otwartej Nauki

A- A A+
  Podziel się

24 października odbędzie się debata oksfordzka „Nauka powinna być otwarta” z udziałem przedstawicieli łódzkiego środowiska naukowego. Spotkanie organizowane jest z okazji Tygodnia Otwartej Nauki i odbędzie się o godz. 12:00 w Patio Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM w Łodzi (ul. Muszyńskiego 2).

Reprezentanci instytucji naukowych będą podzieleni na dwie drużyny – Propozycję broniącą tezy „Nauka powinna być otwarta” oraz Opozycję, której celem będzie obalenie tezy. Podczas debaty paneliści wypunktują zalety i wady otwartości w nauce, a także przybliżą istotne fakty i obalą mity. Wskażą również konsekwencje, jakie niesie ze sobą powszechny dostęp do wiedzy, zarówno dla odbiorców, jak i dla twórców treści – naukowców, badaczy. Publiczność zadecyduje, która ze stron wygra pojedynek na argumenty.

W debacie udział wezmą przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

 1. Marszałek prowadzący debatę – mgr Jarosław Jędrych (PBW w Łodzi)
 1. Skład drużyny Propozycji
 • dr hab. inż. Tomasz Ganicz (PŁ)
 • dr Aleksandra Jacukowicz (IMP w Łodzi)
 • prof. dr hab. med. Konrad Rydzyński (IMP w Łodzi)
 • dr hab. inż. Zbigniew Wiśniewski, prof. PŁ (PŁ)
 1. Skład drużyny Opozycji
 • dr n.med. Karolina Kowalska (UM w Łodzi)
 • dr n.med. Łukasz Olewnik (UM w Łodzi)
 • prof. zw. dr hab. Jarosław Płuciennik (UŁ)
 • mgr Lilianna Światek (Wydawnictwo UŁ)

Zapraszamy do udziału naukowców, badaczy, dydaktyków, bibliotekarzy, pracowników instytucji naukowych i wszystkich innych zainteresowanych tematem. Będziemy wdzięczni za mailowe potwierdzenie chęci uczestnictwa w wydarzeniu na adres: paulina.milewska@umed.lodz.pl

Tegoroczny Tygodnia Otwartej Nauki organizowany jest pod hasłem „Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy”. Jest to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu uwolnijnauke.pl

 

Organizator: Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM w Łodzi

Partnerzy: Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki.